Jam From The Dam Results

O’Neill Jam From The Dam Results

********** OVERALL 6MI SUP RESULTS **********

July 12th, 2014 – Carnelian Bay, CA

Place Bib Name Sex Age City St Class Division Board Manuf Finish
1 15 Rob Rojas M 40 San Clemente CA UNLIM ELITE RIVIERA 53:43
2 63 Rukin Jelks M 21 Kamuela HI OC1 OPEN PEGASAS 54:10
3 154 Damian Estrada M 38 South CA UNLIM OPEN FLATWATER 54:30
4 2 Rand Carter M 50 Tahoe Vista CA UNLIM ELITE BARK SURFT 55:37
5 16 Brennan Rose M 25 14.0 ELITE RIVIERA 58:01
6 11 Benjamin Sarrazin M 40 Petaluma CA 14.0 ELITE BOGA 58:06
7 14 Jay Wild M 34 Truckee CA 14.0 ELITE HOBIE 58:25
8 172 Greg Wright M 52 Incline Village NV OC1 OPEN 58:31
9 18 Adam Freeman M 34 Truckee CA 14.0 ELITE LPC 59:33
10 8 Seth Springer M 37 Malibu CA 14.0 ELITE BARK 59:51
11 7 John Merryfield M 48 Tahoe City CA UNLIM ELITE BARK 1:00:59
12 68 Jake Lamberth M 52 Carnelian Bay CA UNLIM OPEN RICHMOND 1:01:04
13 5 Jedd Hasay M 20 San Luis Obispo CA 14.0 ELITE INFINITY 1:01:19
14 82 Grant McFadyen M 45 Redwood City CA 14.0 OPEN FANATIC 1:01:29
15 48 Steve Funk M 47 Truckee CA 14.0 OPEN STARBOARD 1:02:02
16 147 Rob Macias M 38 Sacramento CA 14.0 OPEN COREBAN 1:02:20
17 34 Evan Derdowski M 26 Zephyr Cove NV 14.0 OPEN FLATWATER 1:02:35
18 23 Tim Boyer M 47 Tahoma CA UNLIM OPEN BARK 1:02:49
19 12 Dax Willard M 35 Tahoe City CA 14.0 ELITE NAISH 1:03:06
20 50 Luca Genasci M 21 South Lake Tahoe CA 12.6 OPEN FLATWATER 1:03:10
21 131 David Defoe M 45 Kings Beach UNLIM OPEN BARK 1:03:41
22 171 John Allen M 53 South Lake Tahoe CA 14.0 OPEN FLATWATER 1:03:47
23 162 Pablo Bori M 38 Carnelian Bay CA 14.0 OPEN 1:03:50
24 126 Larry Ferguson M 55 UNLIM OPEN 1:04:13
25 19 Fred Andersen M 62 Mill Valley CA 14.0 OPEN BOGA 1:04:16
26 9 Gary Wimberly M 50 Auburn CA 14.0 ELITE BOGA 1:04:18
27 134 Daniel Elijah M 30 Tahoe Vista CA 14.0 OPEN SURTHTECH 1:04:23
28 84 Patrick McNenny M 48 Foster City CA 14.0 OPEN BARK 1:04:30
29 157 Austin Allen M 16 South Lake Tahoe CA 14.0 OPEN NASH 1:04:35
30 129 Trent Carter M 12 Tahoe Vista 12.6 OPEN BARK 1:04:42
31 35 Matt Dodge M 51 Incline Village NV UNLIM OPEN BARK 1:04:56
32 88 Ben Mitchell M 33 Truckee CA 12.6 OPEN LAKESHORE 1:04:57
33 83 Luke McIntire M 34 Reno NV OC1 OPEN PUAKEA DES 1:04:58
34 110 Tom Sykes M 39 Reno NV 14.0 OPEN TAHOE SUP 1:05:02
35 62 Geoff James M 51 Sausalito CA 14.0 OPEN BARK 1:05:03
36 3 Scott Estrada M 46 Sacramento CA 14.0 ELITE COREBAN 1:05:06
37 104 Ruben Sanchez M 44 Kings Beach CA 14.0 OPEN HOBIE 1:05:15
38 46 Alic Funk M 18 Truckee CA 12.6 OPEN 404 1:05:20
39 13 Anik Wild F 42 Truckee CA 12.6 ELITE HOBIE 1:05:21
40 108 John Stallone M 53 Kernville CA UNLIM OPEN CORRAN ADD 1:05:41
41 80 Scott McConaughey M 54 South Lake Tahoe CA 14.0 OPEN FLATWATER 1:06:04
42 33 Buchanan Daniel M 43 Carnelian Bay CA 14.0 OPEN BARK 1:06:09
43 75 Nate Ludwig M 36 South Lake Tahoe CA 12.6 OPEN FLATWATER/ 1:06:11
44 96 Joe Quinn M 48 Homewood CA 14.0 OPEN BARK 1:06:13
45 4 Jen Fuller F 51 Sausalito CA 12.6 ELITE INFINITY 1:06:17
46 17 Nina Oakley F 32 Reno NV 12.6 ELITE LAKESHORE 1:06:24
47 85 Michael Melville M 60 San Lorenzo CA 14.0 OPEN BLUERUSHBO 1:06:29
48 165 Mike Day M 62 Manleeville CA 14.0 OPEN 1:06:52
49 10 Michael Valenzuela M 39 Truckee CA UNLIM ELITE RICHMOND 1:06:53
50 76 Kevin Lynch M 44 Oak Park CA 14.0 OPEN BARK 1:07:02

********** OVERALL 6MI SUP RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City St Class Division Board Manuf Finish
51 155 Matt Lund M 40 Kings Beach CA 14.0 OPEN 1:07:13
52 103 Phoenix Luca Sanchez M 11 Kings Beach CA OC1 OPEN HUKI 1:07:18
53 158 Summit Morlton M 16 South Lake Tahoe CA 12.6 OPEN FLATWATER 1:07:23
54 93 Jay Prigge M 47 Truckee CA 12.6 OPEN LAKESHORE 1:07:31
55 177 Nick Vivar M 50 San Ramon CA 14.0 OPEN BARK 1:08:01
56 159 Jim Granger M 61 Tahoe City CA 14.0 OPEN HOBIE 1:08:04
57 100 Steven Rawiszer M 52 Homewood CA UNLIM OPEN BARK 1:08:48
58 105 Sofia Sanchez F 13 Kings Beach CA 12.6 OPEN BARK 1:08:48
59 1 Wendy Ackermann F 48 Homewood CA 12.6 ELITE BARK 1:09:24
60 64 Tom Kalange M 52 Tahoe City CA 14.0 OPEN WAI SUP 1:09:41
61 148 Levi Largent M 14 South Lake Tahoe CA 12.6 OPEN FLATWATER 1:09:53
62 65 Dan Kennedy M 45 Auburn CA 14.0 OPEN SUPCO 1:10:40
63 169 Mike Keck M 48 Slt CA 14.0 OPEN BARK 1:10:50
64 21 Raif Anderson M 44 Tahoe City CA 12.6 OPEN ROGUE 1:10:56
65 41 Deborah Fajans F 35 Truckee CA 12.6 OPEN FANATIC 1:10:59
66 6 Sally Mello F 48 El Dorado Hills CA 14.0 ELITE FLATWATER 1:11:14
67 111 Brian Thomas M 50 Corte Madera CA 14.0 OPEN BARK 1:11:17
68 175 Jamie Finegold M 45 CA 14.0 OPEN BARK 1:11:21
69 67 Kevin Kirwan M 50 Santa Barbara CA UNLIM OPEN BARK 1:11:23
70 51 Paul Genasci M 52 South Lake Tahoe CA 12.6 OPEN LAKESHORE 1:11:34
71 122 Jason Willis M 36 Orinda CA 14.0 OPEN SURFTECH 1:12:05
72 115 Cameron Valois M 14 Ca CA 14.0 OPEN PEARSON AR 1:12:09
73 81 Karrie McFadden F 42 Mammoth Lakes CA 14.0 OPEN INFINITY 1:12:10
74 173 Nichole Hull F 36 Tahoe City CA 12.6 OPEN TAHOE SUP 1:12:13
75 70 Ioan Lascoe M 16 Auburn CA 14.0 OPEN BOGA 1:12:13
76 146 Chris Brackett M 44 South Lake Tahoe CA 12.6 OPEN RIVIERA 1:12:20
77 92 Clayton Perry M 44 Novato CA 14.0 OPEN NSP 1:12:39
78 174 Brie Moore F 38 Reno NV 12.6 OPEN LAKESHORE 1:13:07
79 44 Troy Franklin M 51 Auburn CA 14.0 OPEN BOGA 1:13:12
80 113 Francine Tone F 58 Truckee CA 12.6 OPEN LPC 1:13:50
81 125 Corey Zander M 39 Truckee CA 12.6 OPEN TAHOE SUP 1:13:50
82 127 Andre Kuperus M 49 Reno 12.6 OPEN TAHOE SUP 1:14:03
83 156 Luke Allen M 13 South Lake Tahoe CA 12.6 OPEN 1:14:10
84 151 Bill Owens M 55 Truckee CA 14.0 OPEN TAHOE 1:14:44
85 66 Kody Kennedy M 15 Auburn CA 14.0 OPEN 404 1:14:49
86 69 Steve Lamoreaux M 47 Carson City NV 14.0 OPEN SUPCO 1:14:57
87 149 Madeleine King F 53 Fairfaz CA 12.6 OPEN JIMMYLEWIS 1:15:10
88 22 Steven Becker M 54 Grass Valley CA 14.0 OPEN WAI 1:16:13
89 79 Riley McConaughey M 15 South Lake Tahoe CA 12.6 OPEN RIVIERA 1:16:15
90 74 Sam Lucas M 41 Foster City CA 14.0 OPEN JOE BARK 1:16:21
91 54 Austin Groswird M 60 Ben Lomond CA 14.0 OPEN BARK 1:16:40
92 20 Hilary Andersen F 50 Mill Valley CA 12.6 OPEN BLUERUSH 1:16:45
93 45 Andi Fuller F 40 Denver CO 14.0 OPEN BARK 1:17:06
94 32 Christopher Crossen M 46 Truckee CA 14.0 OPEN BARK 1:17:06
95 28 Richard Carpenter M 58 Danville CA 14.0 OPEN BOGA 1:17:11
96 120 Travis Weaver M 40 Kings Beach CA 12.6 OPEN HOBIE 1:17:14
97 59 Timothy Hopkins M 53 Los Gatos CA 12.6 OPEN ANGULO 1:17:25
98 31 Roderick Clohan M 52 Dublin CA 12.6 OPEN BOGA 1:17:31
99 142 Tami Starczak F 55 S. Barbara CA 12.6 OPEN BARK 1:17:34
100 58 Dave Higaki M 48 Palo Alto CA 12.6 OPEN BARK 1:17:36

********** OVERALL 6MI SUP RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City St Class Division Board Manuf Finish
101 53 Alex Groswird M 60 Ben Lomond CA 14.0 OPEN BARK 1:17:56
102 43 Mike Fong M 55 Auburn CA 14.0 OPEN BOGA 1:17:56
103 170 Lauren Robinson F 24 Tahoe Vista CA 12.6 OPEN BOARDWORKS 1:18:25
104 73 Brandon Lottman M 28 Kings Beach CA 14.0 OPEN TAHOE SUP 1:18:47
105 91 Christopher Old M 42 Truckee CA 12.6 OPEN WAI 1:19:01
106 164 Conrad Rojas M 9 San Clemente CA 12.6 OPEN RIVIERA 1:19:52
107 49 Helen Gallagher F 54 Ca CA 12.6 OPEN FLATWATERP 1:19:57
108 42 Lindsey Felsch F 24 Kings Beach CA 12.6 OPEN TAHOE SUP 1:20:01
109 71 Pamela Lascoe F 49 Auburn CA 12.6 OPEN BOGA 1:20:15
110 26 Shawn Callahan M 37 West Sacramento CA 12.6 OPEN JOBE 1:20:26
111 133 Ernie Brussard M 68 Carnelian Bay 14.0 OPEN BOARDWORKS 1:20:27
112 40 Kenneth Fairchild M 53 Tahoe City CA 14.0 OPEN HOBBIE 1:20:29
113 132 Amy McCool F 41 Santa Cruz CA UNLIM OPEN BARK 1:20:42
114 167 Elan Lindsey F 12 Kings Beach CA 12.6 OPEN HOBIE 1:21:01
115 168 Liz McMillan F 47 Carnelian Bay CA 14.0 OPEN 1:21:36
116 107 Matix Springer M 10 Malibu CA 12.6 OPEN BARK/SURFT 1:21:51
117 150 Nancie Schoener F 55 Truckee CA 12.6 OPEN TAHOE 1:22:05
118 60 Cathy Huang F 59 San Francisco CA 12.6 OPEN NSP 1:22:20
119 89 Jennifer Nguyen F 40 Palo Alto CA 12.6 OPEN BARK 1:22:41
120 130 Zoe Carter F 12 12.6 OPEN 1:23:01
121 95 Delila Quinn F 10 Homewood CA 12.6 OPEN BARK 1:23:06
122 77 Kelly Maguire M 14.0 OPEN BARK 1:23:26
123 160 Jenna Granger F 29 Tahoe Vista CA 12.6 OPEN BARK 1:23:30
124 98 Sage Qunn F 13 Homewood CA 12.6 OPEN BARK 1:24:05
125 29 Carmel Cathie F 41 Tahoe City CA 12.6 OPEN HOBBIE 1:24:41
126 101 Patty Robbins F 59 Truckee CA 12.6 OPEN BARK 1:25:03
127 102 Nancy Ryan F 53 Tahoe City CA 12.6 OPEN FLATWATER 1:25:07
128 118 Joan Vincent F 58 Hermosa Beach CA 12.6 OPEN BARK 1:25:14
129 112 Roshan Todd F 39 Boulder Creek CA 14.0 OPEN TAHOE 1:25:17
130 116 Lucas Valois M 12 Tahoe City CA 12.6 OPEN PEARSON AR 1:26:23
131 87 Brad Misik M 24 Santa Cruz CA 12.6 OPEN BARK SURFT 1:26:30
132 128 Mike McDaniel M 48 Pacific Grove CA UNLIM OPEN MILE 22 1:26:32
133 86 Nickie Misfeldt F 62 Carnelian Bay CA 12.6 OPEN BART 1:27:14
134 30 Leslie Clohan F 50 Dublin CA 12.6 OPEN BOGA 1:27:20
135 55 Derek Harless M 34 Vallejo CA 12.6 OPEN BOGA 1:27:34
136 121 Cyndi Wigart F 47 Truckee CA 12.6 OPEN TAHOE SUP 1:27:45
137 141 Greg Starczak M 58 Santa Barbara CA 12.6 OPEN SURFTECH 1:28:21
138 97 Zen Quinn M 8 Homewood CA 12.6 OPEN BARK 1:28:26
139 47 Ryan Funk M 13 Truckee CA 12.6 OPEN 404 1:28:31
140 72 Thad Loef M 50 Santa Monica CA 14.0 OPEN BARK 1:29:13
141 94 Barney Pugh M 66 Auburn CA 14.0 OPEN FLATWATERP 1:29:33
142 166 Nancy Barbara F 55 Truckee CA 12.6 OPEN 1:30:25
143 38 Alan Eggers M 55 Auburn CA 12.6 OPEN WAI SUP 1:31:30
144 119 Michelle Warner F 40 Livermore CA 12.6 OPEN INFINITY 1:31:44
145 27 Kathleen Carpenter F 55 Danville CA 12.6 OPEN BOGA 1:31:44
146 106 Jose Souza M 56 South Lake Tahe CA 12.6 OPEN WAI 1:31:52
147 78 Carina McConaughey F 52 South Lake Tahoe CA UNLIM OPEN SURF 1:32:06
148 24 Deborah Broughan F 60 Auburn CA 12.6 OPEN BOGA 1:32:26
149 153 Paul Speirer M 51 Reno NV 12.6 OPEN TAHOE SUP 1:32:50
150 152 Claire Berry F 42 Reno NV 12.6 OPEN 1:33:06

********** OVERALL 6MI SUP RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City St Class Division Board Manuf Finish
151 117 Trevor Valois M 10 Tahoe City CA 12.6 OPEN PEARSON AR 1:33:50
152 90 Brian O’Connor M 40 Buckeye AZ 12.6 OPEN TAHOE SUP 1:34:52
153 123 Megann Young F 34 Fresno CA 12.6 OPEN SURFTECH 1:35:48
154 99 Meaghen Rafferty F 25 Kings Beach CA 14.0 OPEN PAU HANA 1:37:00
155 124 Terry Young F 63 Oakland CA 12.6 OPEN LAKESHORE 1:37:21
156 145 Jennifer Brackett F 44 Slt CA 12.6 OPEN 1:39:18
157 109 Inga Starrett F 42 Incline Village NV 12.6 OPEN LAKESHORE 1:39:59
158 114 Laurie Tramel F 50 Auburn CA 12.6 OPEN SUP 1:40:20
159 39 Annette Egge Eggers F 53 Auburn CA 12.6 OPEN SUP 1:40:50
160 52 Bob Glynn M 68 Davis CA 14.0 OPEN FLATWATER 1:42:03
161 36 Heidi Donohue F 42 Incline Village NV 12.6 OPEN INFINITY S 2:13:27
162 56 Dave Harris M 59 El Granada CA 12.6 OPEN HARRIS 2:13:54