Fall Classic Results

O’Neill Tahoe Fall Classic

September 14th, 2014

********** 22MI Tahoe Fall Classic RESULTS LIST *********

********** FEMALE 22MI Elite SUP STOCK CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Board Manuf Finish
1 65 Gail Vento F 37 St Thomas VI MHL 4:04:03
2 21 Jen Fuller F 50 Sausalito CA INFINITY 4:07:48
3 72 Fiona Wylde F 16 Hood River OR NAISH 4:09:58
4 41 Nina Oakley F 31 Reno NV LAKESHORE 4:14:13
5 71 Ashton Woods F 24 Mudgeerab QL STARBOARD 4:33:17
6 22 Jennifer Gilanfarr F 26 Crystal Bay CA SLINSHOT 5:12:25

********** MALE 22MI Elite SUP 14′ CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Board Manuf Finish
1 42 Beau O’Brian M 29 Mudgeerab QL STARBOARD 3:38:17
2 52 Benjamin Sarrazin M 39 Petaluma CA BOGA 3:44:51
3 50 Rob Rojas M 40 San Clemente CA OHANA 3:46:20
4 9 Rand Carter M 49 Tahoe Vista SURFTECH 3:51:32
5 57 Seth Springer M 36 Malibu CA BOCA 3:51:52
6 73 MacRae Wylde M 49 Hood River OR NAISH 3:57:55
7 2 Ronnie Ayres M 45 Truckee CA TAHOE SUP 3:58:51
8 16 Scott Estrada M 46 Sacramento CA BOGA 4:07:41
9 106 Jim Moore M 50 Carn Bay CA SIC 4:15:06

********** FEMALE 22MI Elite SERIES SUP STOCK CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Board Manuf Finish
1 21 Jen Fuller F 50 Sausalito CA INFINITY 4:07:48
2 72 Fiona Wylde F 16 Hood River OR NAISH 4:09:58
3 41 Nina Oakley F 31 Reno NV LAKESHORE 4:14:13
4 22 Jennifer Gilanfarr F 26 Crystal Bay CA SLINSHOT 5:12:25

********** MALE 22MI Elite SERIES SUP 14′ CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Board Manuf Finish
1 52 Benjamin Sarrazin M 39 Petaluma CA BOGA 3:44:51
2 50 Rob Rojas M 40 San Clemente CA OHANA 3:46:20
3 9 Rand Carter M 49 Tahoe Vista SURFTECH 3:51:32
4 57 Seth Springer M 36 Malibu CA BOCA 3:51:52
5 2 Ronnie Ayres M 45 Truckee CA TAHOE SUP 3:58:51
6 16 Scott Estrada M 46 Sacramento CA BOGA 4:07:41

********** YOUTH OVERALL 22MI STAND UP PADDLE RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Board Manuf Type Finish
1 91 Summit Moulton M 14 Slt CA STOCK RON HOUSE SUP 4:53:09

********** FEMALE OVERALL 22MI MASTERS SUP RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Board Manuf Type Finish
1 61 Francine Tone F 57 Truckee CA STOCK LPC SUP 5:03:04

********** MALE OVERALL 22MI MASTERS SUP RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Board Manuf Type Finish
1 80 Mike Bond M 58 Mammoth Lakes CA 14′ OHANA SUP 3:59:42
2 62 John Troppmann M 57 San Carlos CA 14′ BOGA SUP 4:14:14
3 81 Granger Jim M 60 Tahoe City CA 14′ HOBIE SUP 4:31:12
4 30 Gary Leong M 66 Los Altos CA 14′ SURFTECH SUP 4:42:53
5 23 Dave Harris M 58 El Granada CA STOCK HARRIS SUP 4:47:03
6 79 Bill Owens M 55 Truckee CA 14′ SUP 4:49:35
7 76 Chris Whittingham M 65 Lahaina HI 14′ WAI SUP 5:37:06

********** FEMALE 22MI SUP STOCK CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Board Manuf Finish
1 1 Wendy Ackermann F 47 Homewood CA BARK 4:36:00
2 84 Jessica Gates F 41 Olypic Valley CA INFINITY 4:37:44
3 39 Brie Moore F 37 Reno NV LPC 4:54:23
4 61 Francine Tone F 57 Truckee CA LPC 5:03:04
5 17 Deborah Fajans F 34 Truckee CA FANATIC 5:06:11
6 10 Leslie Clohan F 49 Dublin CA BOGA 5:13:08
7 78 Nancie Schoener F 54 Truckee CA TAHOE 5:17:43
8 48 Lauren Robinson F 23 Tahoe Vista CA BOARDWORKS 5:19:00
9 56 Sasha Spiegel F 49 Olympic Valley CA BOCA 5:27:20
10 33 Emily Matthews F 45 Burlingame CA JP AUSTRAL 5:38:56

********** MALE 22MI SUP STOCK CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Board Manuf Finish
1 38 Ben Mitchell M 32 Truckee CA LAKESHORE 4:16:13
2 87 Gary Wimberly M 49 Auburn CA ISLE 4:22:18
3 23 Dave Harris M 58 El Granada CA HARRIS 4:47:03
4 91 Summit Moulton M 14 Slt CA RON HOUSE 4:53:09
5 11 Roderick Clohan M 51 Dublin CA BOGA 5:13:39
6 35 Alex Medveczky M 42 Soda Springs CA WAI SUP 5:23:20
7 20 Martin Frye M 25 Kings Beach CA ADRIFT 5:24:30

********** FEMALE 22MI SUP 14′ CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Board Manuf Finish
1 93 Lindsay Gonzales F 30 Golden CO BOGA 4:36:43
2 24 Heidi Hauenstein F 30 Truckee CA BOGA 5:01:00

********** MALE 22MI SUP 14′ CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Board Manuf Finish
1 12 Phil Coffman M 44 Ventura CA BARK 3:54:22
2 94 Dax Willard M 35 Tahoe City CA 3:57:11
3 44 Dale Plant M 49 Bellingham WA BELLINGHAM 3:58:53
4 85 Taylor Roertson M 34 Chico CA M&M 3:59:09
5 36 John Merryfield M 47 Tahoe City CA NAISH 3:59:30
6 80 Mike Bond M 58 Mammoth Lakes CA OHANA 3:59:42
7 18 Joseph Fellner M 43 Kings Beach CA BARK 4:06:51
8 82 Doug Furano M 32 San Francisco CA 4:08:38
9 83 Matt Lund M 39 Kings Beach CA HOBIW 4:11:02
10 54 Kevin Scott M 51 Aptos CA BARK 4:11:36
11 15 Ryan Delariva M 28 San Francisco CA TAHOE SUP 4:12:55
12 67 Chris Werner M 34 Truckee CA OHANA 4:13:05
13 62 John Troppmann M 57 San Carlos CA BOGA 4:14:14
14 55 Richard Slye M 45 Half Moon Bay CA LAHUI KAI 4:15:21
15 86 Danny Jiminenez M 29 Kings Beach CA SURFTECH 4:19:06
16 77 John Allen M 52 Slt CA FLAT WATER 4:19:37
17 49 Leo Robinton M 23 Kings Beach CA ADRIFT KNO 4:23:41
18 90 Ethan Westwood M 35 Kings Beach CA SURFTECH 4:25:23
19 45 Wayne Prouty M 34 Gardnerville NV FLATWATER 4:29:30
20 81 Granger Jim M 60 Tahoe City CA HOBIE 4:31:12
21 70 Joe Woodman M 54 Carson City NV LPC ROVER 4:37:28
22 25 Geoffrey James M 50 Sausalito CA BARK 4:37:32
23 30 Gary Leong M 66 Los Altos CA SURFTECH 4:42:53
24 89 Pablo Bori M 37 Argentina 4:45:26
25 34 Craig McMannis M 54 Winters CA HUKI 4:49:15
26 79 Bill Owens M 55 Truckee CA 4:49:35
27 29 Thomas Leith M 35 Novato CA ADRIFT 4:50:36
28 92 Adrian Tieslau M 41 Kings Beach CA SURFTECH 4:56:55
29 19 Brady Flaherty M 42 Wilton CA SUPCO 4:57:32
30 5 William Boosman M 51 South Lake Taho CA 404 5:09:24
31 76 Chris Whittingham M 65 Lahaina HI WAI 5:37:06

********** MALE 22MI SUP UNLIM CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Board Manuf Finish
1 64 Michael Valenzuela M 38 Truckee CA RICHMOND 3:41:36
2 66 Eric Walker M 40 St Thomas VI RICHMOND 3:55:29
3 58 Christopher Strout M 33 Bar Harbor ME INFINITY 3:55:50
4 53 Karl Schwiesow M 33 Tahoe City CA DOUGLAS PA 3:59:25
5 88 Larry Ferguson M 54 Homewood CA BARK 4:11:34
6 27 Tom Kalange M 51 Tahoe City CA WAI SUP 4:54:11
7 31 Chris Mahan M 49 Truckee CA BARK 5:00:44

********** 22MI PRONE PADDLEBOARD ALL CLASSES RESULTS LIST **********

********** FEMALE OVERALL 22MI PADDLEBOARD RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Board Manuf Type Finish
1 14 Heather Davis F 25 Corte Madera CA STOCK BARK PRONE 5:11:25

********** MALE OVERALL 22MI PADDLEBOARD RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Board Manuf Type Finish
1 26 Michael Jones M 60 Carmel CA UNLIM BARK PRONE 4:21:12
2 59 Brian Thomas M 49 Corte Madera CA 14′ BARK PRONE 4:31:37
3 28 Bill Kemble M 49 Ventura CA 14′ BARK PRONE 4:37:43
4 4 Cooper Birich M 27 Tiburon CA STOCK BARK PRONE 4:47:29
5 95 Jared Marchese M 26 Scotts Valley CA STOCK BARK PRONE 4:53:24