2015 Tahoe Cup Paddle Race Series
Waterman's Paddle JAM 6 MILE PADDLE
07/11/2015

********** RESULTS LIST Waterman's Paddle JAM 6 MILE PADDLE **********

2015 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** FEMALE YOUTH1-11 RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 74 Delila Quinn F 11 Homewood CA 12.6 404 1:30:02.10
2015 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE YOUTH1-11 RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 87 Matix Springer M 10 Malibu CA 12.6 BARK 1:34:50.00
2 117 Estani Bori M 11 Carnelian Bay CA 12.6 BARK 1:35:23.65
3 94 Trevor Valois M 11 Tahoe City CA 12.6 ARROW 1:40:22.40
4 127 Tripp Boyer M 10 Tahoma CA 12.6 BARK 1:45:07.10
5 77 Zenin Quinn M 9 Homewood CA 12.6 BARK 1:47:51.30
2015 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** FEMALE YOUTH12-17 RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 123 Sophia Sanchez F 14 Kings Beach CA 12.6 HOBI 1:29:54.00
2 5 Zoe Carter F 12 Tahoe Vista CA 12.6 BARK 1:35:29.65
3 76 Sage Quinn F 14 Homewood CA 12.6 BARK 1:35:45.15
2015 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE YOUTH12-17 RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 4 Trent Carter M 13 Tahoe Vista CA 12.6 BARK 1:22:41.65
2 92 Cameron Valois M 15 Tahoe City CA 12.6 ARROW 1:25:39.90
3 81 Phoenix Sanchez M 12 Kings Beach CA 12.6 HOBIE 1:29:32.95
4 116 Gibson Elkins M 16 Truckee CA 14.0 M&M 1:37:07.90
5 61 Joseph Lanza M 15 Tahoe City CA 12.6 BARK 1:39:38.15
2015 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** FEMALE MASTERSSUP RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 96 Janet Walp Walp F 60 Novato CA 12.6 STARBOARD 1:37:28.50
2015 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE MASTERSSUP 12.6 CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 67 Michael Melville M 61 San Lorenzo CA 12.6 BLUERUSH BOARD 1:24:33.65
2 64 Tom Logue M 55 Walnut Creek CA 12.6 FLATWATER 1:43:06.30
3 46 Alan Eggers M 56 Auburn CA 12.6 BOARDWORKS 2:03:41.55
2015 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE MASTERSSUP 14.0 CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 23 Peter Rudnick M 59 Folsom CA 14.0 NAISH 1:33:05.95
2 29 Joe Woodman M 56 Carson City NV 14.0 TAHOESUP 1:41:26.95
2015 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE MASTERSSUP UNLIMITED CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 10 Dave Harris M 60 El Granada CA UNLIMITED HARRIS 1:22:05.35
2 100 Larry Ferguson M 56 Tahoe City CA UNLIMITED RIVIERA 1:24:53.10
2015 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE GRANDMASTERS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 115 Gary Leong M 68 Los Altos CA 12.6 BARK 1:44:20.95
2 79 Straty Righellis M 69 Piedmont CA 14.0 SURF TECH BARK 2:05:05.10
2015 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** FEMALE ELITESUP 12.6 CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 27 Anik Wild F 43 Truckee CA 12.6 SURFTECH 1:21:31.75
2 19 Nina Oakley F 33 Reno NV 12.6 LAKESHORE 1:22:39.25
3 21 Lauren Robinson F 25 Tahoe Vista CA 12.6 BOAR WORKS 1:42:38.90
2015 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** FEMALE ELITESUP 14.0 CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 121 Daphne Hougard F 51 Truckee CA 14.0 SPEEDBOARD 1:36:17.95
2015 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE ELITESUP 12.6 CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 4 Trent Carter M 13 Tahoe Vista CA 12.6 BARK 1:22:41.65
2015 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE ELITESUP 14.0 CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 111 Michael Tavares M 32 Apex CA 14.0 BOARDWORKS 1:10:58.30
2 65 Keith McConnaughay M 26 Santa Cruz CA 14.0 BOB PEARSON 1:11:24.65
3 33 Bojan Bernard M 53 Pali Alto CA 14.0 BLUERUSH 1:11:43.65
2015 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE ELITESUP UNLIMITED CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 3 Rand Carter M 51 Tahoe Vista CA UNLIMITED BARK 1:09:32.15
2 18 John Merryfield M 49 Tahoe City CA UNLIMITED BARK 1:19:59.05
2015 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** FEMALE OPENSUP 12.6 CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 30 Wendy Ackermann F 49 Homewood CA 12.6 SIC 1:27:43.25
2 123 Sophia Sanchez F 14 Kings Beach CA 12.6 HOBI 1:29:54.00
3 74 Delila Quinn F 11 Homewood CA 12.6 404 1:30:02.10
4 25 Shanna Upton F 39 Petaluma CA 12.6 BARK 1:30:19.40
5 45 Sarah Dondelinger F 22 Santa Cruz CA 12.6 STARBOARD 1:33:26.40
6 49 Natalia Fon F 54 Pali Alto CA 12.6 BLUERUSH 1:35:02.45
7 57 Madeleine King F 54 Fairfax CA 12.6 KING'S 1:35:12.35
8 5 Zoe Carter F 12 Tahoe Vista CA 12.6 BARK 1:35:29.65
9 76 Sage Quinn F 14 Homewood CA 12.6 BARK 1:35:45.15
10 96 Janet Walp Walp F 60 Novato CA 12.6 STARBOARD 1:37:28.50
11 55 Sheila Hickman F 52 Tahoe Vista CA 12.6 F-ONE 1:40:38.35
12 24 Andi Traynor F 41 Palo Alto CA 12.6 BARK 1:40:54.25
13 16 Gretchen Meier-Jurica F 44 Oakland CA 12.6 CALI FOCUS 1:49:17.70
14 138 Saba Rahimian F 25 Sacramento CA 12.6 BOARDWORKS 1:57:40.60
15 63 Allison Lloyd F 47 Walnut Creek CA 12.6 BOARDWORKS 2:02:15.50
16 37 Tanya Capuano F 44 Los Altos CA 12.6 BARK 2:05:32.35
2015 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** FEMALE OPENSUP 14.0 CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 17 Sally Mello F 49 El Dorado Hills CA 14.0 FLATWATER 1:33:59.45
2 89 Julie Stevens F 47 Citrus Heights CA 14.0 BOARDWORKS 1:41:34.90
3 80 Teresa Rogerson F 41 Oakland CA 14.0 BARK 1:42:03.95
2015 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE OPENSUP 12.6 CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 72 Jay Prigge M 48 Truckee CA 12.6 FLATWATER PADD 1:24:07.25
2 67 Michael Melville M 61 San Lorenzo CA 12.6 BLUERUSH BOARD 1:24:33.65
3 92 Cameron Valois M 15 Tahoe City CA 12.6 ARROW 1:25:39.90
4 81 Phoenix Sanchez M 12 Kings Beach CA 12.6 HOBIE 1:29:32.95
5 41 Brad Coburn M 48 Orinda CA 12.6 BARK 1:33:31.10
6 87 Matix Springer M 10 Malibu CA 12.6 BARK 1:34:50.00
7 117 Estani Bori M 11 Carnelian Bay CA 12.6 BARK 1:35:23.65
8 52 Paul Genasci M 53 South Lake Tahoe CA 12.6 LAKESHORE PADD 1:36:08.05
9 90 Matthew Tantimonaco M 43 Truckee CA 12.6 LAKESHORE SUNS 1:38:06.50
10 61 Joseph Lanza M 15 Tahoe City CA 12.6 BARK 1:39:38.15
11 94 Trevor Valois M 11 Tahoe City CA 12.6 ARROW 1:40:22.40
12 85 Joshua Scholnick M 45 Truckee CA 12.6 RON HOUSE 1:40:35.90
13 136 Matt Heslin M 41 Tahoe City CA 12.6 TAHOE SUP 1:41:47.45
14 64 Tom Logue M 55 Walnut Creek CA 12.6 FLATWATER 1:43:06.30
15 115 Gary Leong M 68 Los Altos CA 12.6 BARK 1:44:20.95
16 127 Tripp Boyer M 10 Tahoma CA 12.6 BARK 1:45:07.10
17 77 Zenin Quinn M 9 Homewood CA 12.6 BARK 1:47:51.30
18 42 John Deoliviera M 26 Tahoe City CA 12.6 THUNDERBIRD 1:52:29.80
19 86 Jim Skaggs M 48 Tahoe City CA 12.6 LAKESHORE 1:56:37.00
20 46 Alan Eggers M 56 Auburn CA 12.6 BOARDWORKS 2:03:41.55
21 70 Mark Newton M 43 Vallejo CA 12.6 COREBAN 2:04:01.05
22 128 Chris Kirkwood M 31 Sacramento CA 12.6 WIASUP 2:12:31.35
2015 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE OPENSUP 14.0 CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 133 Adam Freeman M 35 Truckee CA 14.0 LAKESHORE 1:13:00.75
2 51 Luca Genasci M 22 South Lake Tahoe CA 14.0 FLAT WATER PAD 1:14:13.40
3 110 Ben Mitchell M 34 Truckee CA 14.0 BARK 1:15:03.35
4 9 Steve Funk M 48 Truckee CA 14.0 404 1:15:30.80
5 88 Seth Springer M 38 Malibu CA 14.0 BARK 1:15:52.70
6 14 Grant McFadyen M 46 Redwood City CA 14.0 F-1 1:16:33.55
7 118 Pablo Bori M 39 Argentina 14.0 F.1 1:17:02.85
8 91 Lucas Tracy M 38 Talent OR 14.0 404 1:17:13.55
9 120 Dax Willard M 36 Tahoe City CA 14.0 SURFTECH 1:18:57.20
10 122 Robi Rousset M 29 Pebble Beach CA 14.0 404 1:21:03.20
11 134 Rob MacIas M 39 Sacramento CA 14.0 BOARDWORKS 1:21:13.75
12 71 Doug Penny M 52 Gardnerville NV 14.0 LAKESHORE 1:23:07.35
13 34 Tai Boutell M 45 Santa Cruz CA 14.0 KINGS 1:23:47.55
14 140 John Allen M 54 Slt CA 14.0 SIC 1:23:50.45
15 56 David Hook M 54 San Rafael CA 14.0 SIC 1:29:07.85
16 32 Marc Andrews M 45 Incline Village NV 14.0 LAKESHORE 1:31:24.65
17 23 Peter Rudnick M 59 Folsom CA 14.0 NAISH 1:33:05.95
18 126 Jamie Finegold M 46 Concord CA 14.0 1:34:02.60
19 130 Steven Williams M 27 Patagonia 14.0 1:35:13.85
20 119 Lee Novak M 42 Reno NV 14.0 HOBI 1:36:33.70
21 116 Gibson Elkins M 16 Truckee CA 14.0 M&M 1:37:07.90
22 124 Tom Sullivan M 54 Reno NV 14.0 SLINGSHOT 1:41:13.55
23 29 Joe Woodman M 56 Carson City NV 14.0 TAHOESUP 1:41:26.95
24 131 Ken Fairchild M 54 Tahoe City CA 14.0 HOBIE 1:56:54.05
25 125 John Keagy M 47 Santa Barbara CA 14.0 2:00:43.45
26 97 Brian Woody M 40 Reno NV 14.0 LAKESHORE PADD 2:04:34.85
27 79 Straty Righellis M 69 Piedmont CA 14.0 SURF TECH BARK 2:05:05.10
28 38 Daniel Carbajal M 42 Tracy CA 14.0 SIC 2:15:50.90
2015 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE OPENSUP UNLIMITED CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 132 Jake Lamberth M 52 Carnelian Bay CA UNLIMITED RICHMOND 1:16:51.60
2 75 Joe Quinn M 49 Homewood CA UNLIMITED BARK 1:19:40.65
3 10 Dave Harris M 60 El Granada CA UNLIMITED HARRIS 1:22:05.35
4 100 Larry Ferguson M 56 Tahoe City CA UNLIMITED RIVIERA 1:24:53.10
2015 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** FEMALE PRONE RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 59 Elan L F 13 Kings Beach CA 12.6 BARK 1:48:16.60
2015 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE PRONE RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 28 Jay Wild M 35 Truckee 14.0 SURFTECH 1:18:04.30
2 22 Robert Rudd Rudd M 31 San Francisco CA 14.0 BARK 1:18:18.20
3 44 Matt Dodge M 52 Carnelian Bay CA UNLIMITED BARK 1:20:04.95
4 2 Kevin Campbell M 32 San Francisco CA 12.6 BARK 1:24:13.00
5 106 Brian Thomas M 51 Corte Madera CA 14.0 BARK 1:28:10.55
6 48 Robert Evans M 51 Soquel CA 14.0 EATON 14 1:32:26.10
7 47 Kai Evans M 13 Soquel CA 12.6 BARK 1:33:11.05
8 78 Al Ramadan M 1 Kentfield CA UNLIMITED JOE BARK 1:37:38.20
9 101 Phil Segal M 69 Tahoe City CA 14.0 SURFTECH 1:46:58.25
10 68 Brad Misik M 25 Santa Cruz CA 12.6 BARK SURFTECH 1:54:32.20
2015 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** FEMALE OC1 RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 69 Julie Munger F 53 Truckee CA 12.6 TAHOE SUP 1:12:45.45
2 60 Phoebe Landre F 57 Truckee CA UNLIMITED HUKI 1:19:31.45
2015 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE OC1 RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 112 Rukin Jelks M 22 Kawihae HI 1:04:38.25
2 58 Grant Korgan M 38 Truckee CA UNLIMITED KAI WA'A SCOPR 1:07:18.15
3 62 Paul Laudenschlager M 59 Ca CA UNLIMITED PUAKEA DESIGNS 1:09:41.35
4 7 Alic Funk M 19 Truckee CA UNLIMITED PEGASUS 1:11:02.10
5 40 Jeff Cleeland M 58 Olympic Valley CA UNLIMITED HUKI 1:14:44.65
6 39 Robert Christensen M 67 Gardnerville NV UNLIMITED OC STINGRAY 1:24:26.30